VRM: humanitarinių priežasčių pagrindu į Lietuvą leista atvykti 768 Baltarusijos piliečiams

2020 m. gruodžio 28 d. duomenimis, Vidaus reikalų ministerija (VRM) ypatingų humanitarinių priežasčių pagrindu į Lietuvą leido atvykti 768 Baltarusijos piliečiams. 353 iš jų jau yra Lietuvoje, 76 – kreipėsi dėl prieglobsčio.

Nuo 2020 m. rugpjūčio 11 d. humanitarinių priežasčių pagrindu leidimai laikinai išduodami nuo Baltarusijos režimo represijų nukentėjusiems arba persekiojamiems šios šalies piliečiams. Leidimą motyvuotu Užsienio reikalų ministerijos siūlymu išduoda Vidaus reikalų ministrė.

Išimtimi norintys pasinaudoti Baltarusijos piliečiai turi kreiptis į Lietuvos Respublikos ambasadą Baltarusijoje, kurioje turės nurodyti ypatingas humanitarines priežastis patvirtinančią informaciją bei pateikti paraišką dėl Šengeno vizos išdavimo. Šengeno viza leidžia atvykti į Šengeno teritoriją ir būti joje vizoje nurodytą laiką, tačiau ne ilgiau kaip 90 dienų per bet kurį 180 dienų laikotarpį nuo pirmo atvykimo į Šengeno valstybės narės teritoriją datos.

Baltarusijos piliečiai taip pat gali pasinaudoti įprasta teise ir į Lietuvą kreiptis dėl prieglobsčio. Prašymą suteikti prieglobstį užsieniečiai gali pateikti pasienio kontrolės punktui, Valstybės sienos apsaugos tarnybai arba Migracijos departamentui. Prieglobstis Lietuvoje suteikiamas dviejų formų – pabėgėlio statuso arba papildomos apsaugos – pagrindu.